Welcome to the MMA & UFC Snack på MMAForum.se.
Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Champ
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    622

    Dagliga Stretch övningar MMA

    Vad rekommenderar ni för dagliga stretchövningar för att snabbt bli vigare?
    Om man nu inte tränar MMA dagligen?

  2. #2
    Moderator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    7,334
    Vart vill du bli mer rörlig? Jag tänker mig att det är vanligt att man behöver extra-stretcha benen och då framförallt gluteus och adduktorerna.
    "Violence needs a victim. It needs to have someone who does not want to participate. Something thats being forced upon them"

  3. #3
    Champ
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    622
    for de hoga sparkarna framst, men sen aven for bjjn osv
    ganska allrund egentligen och svar fraga, undrade om nagon foljde nagon cool kand stretchschema /ovningar eller nagot

  4. #4
    Moderator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    7,334
    Börja med Yoga! Det är kroppskontroll och stretching i ett
    "Violence needs a victim. It needs to have someone who does not want to participate. Something thats being forced upon them"

  5. #5
    Rookie
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    17
    Förlåt att jag kliver in här.. men fanns det inte en länk tidigare på det här forumet (inte just i den här tråden), med tips på bra stretchövningar (med bilder perhaps?)? Yoga kör jag då och då men känner inte att det är samma "aktiva" stretch som att stretcha själv. Det är så mycket annat man gör på ett Yogapass.

    Är det någon som har en bra länk med stretchövningar väl anpassade för kampsporter (tränar själv Muay Thai) där tips på att få upp höjd såväl som styrka i ens kickar och som vill dela med sig?

  6. #6
    President
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,848
    Blog Entries
    30
    Swestar du är välkommen och kul att ha dig ombord!
    de här stretchövningarna som visas i videon MMA Stretching är nog de mest basic och hur man gör det på ett bra sätt.
    Yoga kombinationen är säkert klockren , många Jujitsu killar som kör yoga också har jag hört?

    Last edited by KanoBlack; 03-09-2011 at 09:56 PM.

  7. #7
    Moderator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    7,334
    Kolla in ginastica. det är, som jag har förstått det, ett helt stretchprogram anpassat för BJJ ?
    "Violence needs a victim. It needs to have someone who does not want to participate. Something thats being forced upon them"

  8. #8
    Rookie
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    17

    Tack för tipsen, både två (och välkomnandet)!
    Checkade "Ginastica" (låter som portugisiska) och det verkar som om det är en form av yoga/parkour på golvet med capoeira-feeling. Kan tänka mig att man får upp sin rörlighet (speciellt på marken) med den här typen utav träningsform.

    Framförallt hittade jag bra stretchövningar för bla. kickar eftersom jag kör mestadels stående fighting. Länkarna som dyker upp efter videon här nere visar många och varierade övningar jag måste lägga mer fokus på. Vill åtminstone komma _något_ högre än midjehöjd med mitt (keffa) vänsterben

    Tack än en gång!


  9. #9
    President
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,848
    Blog Entries
    30
    För BJJ får man väl sikta på att nå till den här nivån för att stärka sin guard, sjukt lättare att göra allt när man är vig


 

Similar Threads

  1. Bra övningar för hemmaträning för att hålla igång ?
    By pellepersson in forum Styrketräning
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-2011, 10:10 PM
  2. Stretch program/schema
    By Flaskpost in forum Allmänt om MMA
    Replies: 1
    Last Post: 02-04-2010, 08:44 PM
  3. Mitt dagliga kostillskottsintag
    By macsacre in forum Kost & Kosttillskott
    Replies: 9
    Last Post: 05-26-2009, 10:31 PM
  4. Tips på sida med övningar
    By Venom in forum Styrketräning
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2007, 12:24 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Back to top

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32