Kris i MMA Sverige...
Jag är just nu väldigt trött på situationen som uppkommit. Av alla datum under hela våren så måste Superior lägga sig inte bara samma månad, inte bara samma vecka, inte bara samma helg utan till och med samma dag som Zone aviserat sedan flera veckor. Fanns det verkligen ingen annan dag under våren 2012?
Men det är väl inte så farligt tänker kanske någon, sådant här kan råka hända någon gång. Ja men detta är inte någon enstaka gång. Faktum är att detta är den ANDRA gången Zone tvingas flytta för att Superior lagt sig samtidigt och tredje gången en annan gala lagts på samma datum/helg som Zone. Den tredje gången var Rumble of the Kings, men då ringde arrangören upp och förklarade att då de var en del av en internationell liga så hade de inget annat väl än att köra på det datumet och han beklagade. Det är i alla fall god ton. RotK är ju också en mixad gala med rätt så få MMA matcher så kollissionen blir inte lika allvarlig.
Det är uppenbart så att det inte går fantastiskt för MMA Sverige med flera inställda galor. Det är svårt nog för alla fighters och få de matcher som är nödvändiga för såväl karriär som utveckling som fighter. Nu är det så illa ställt att de två största chanserna till matcher ställs in under hösten. Nu kommer det bara finns en chans att gå match på hemmaplan under våren för de flesta.
Publikmässigt så konkurrerar tävlingar i Stockholm och Göteborg till viss del med varandra. Även om det är en liten publikström så finns den dock och idag när det ryktas att vissa produktioner går med fantasisummor i förlust torde även små publikströmmar vara relevanta.
Sedan har vi uppmärksamhet i media, det är ju stor chans att galorna dränker varandra i mediabruset och istället för att marknaden får två bra galor som får ordentligt med publicitet utslaget under våren så hamnar allt vid samma tidpunkt och folk kommer tröttna när den flod av marknadsföring som kunde genererat intresse under en längre period kommer på en gång.
Det finns två alternativ. Antingen har Superiors ledning ingen som helst koll på vad som händer inom MMA Sverige, vilka galor som aviserats och när, eller så har man gjort detta avsiktligt. Även om det senare fientliga alternativet är det klart sämsta så är inget av dem bra.
Zone kommer nu att flytta och hallen är avbokad. Om Superiors ledning inte bryr sig om eller tar ansvar för vad som är bra för MMA Sverige så får Zone gör det - igen. Vilket datum det blir vet jag inte, vi får se vad det finns för lediga datum. Jag kan inte annat än att be berörda fighters och fans om ursäkt