Nu efter att ha sett Silva kross Franklin en gång till är det inte lätt att komma på någon som verkar kunna utmana honom på riktigt.
Är det så att Anderson Silva är pound for pound den bästa fightern i världen just nu?
Nu efter att ha sett Silva kross Franklin en gång till är det inte lätt att komma på någon som verkar kunna utmana honom på riktigt.
Är det så att Anderson Silva är pound for pound den bästa fightern i världen just nu?
Om man ser till vad Silva och Fedor har presterat under det senaste året så måste jag säga Silva. Fedor känns i vanliga fall som en etta för pound for pound. Men med tanke på hans brister på fighter och helt kvalificerat motstånd så måste jag ändå säga Silva. Han presterar på hög nivå och har gjort det under hela året, vilket gör honom till etta i mina ögon. Man kan inte se hur långt tillbaka i tiden som helst. Ett år tillbaka känns som en lagom tid och då är han en klar etta.
Silva är grym just nu, inget snack om saken. Jag trodde att Franklin kunde ta hem det här innan matchen, men han hade inte mycket att säga till om. Verkade t o m rädd i vissa lägen.
Nåväl, min pound for pound röst går till Yamamoto KID Norifumi hur som helst. Visst, han hade lite svårigheter (var inte så överlägsen som förväntat) med Babiano, men min röst går iaf till KID. Tänk er en 230 pounds KID - vilket monster det skulle vara :lol:
Silva är grym, riktigt grym.
Men jag slänger ur mig detta helt utan motivering: Taknori Gomi
Just nu?Originally Posted by Venom
Ja, det tycker jag.
Sluggo - gillar också Gomi starkt, men han tycks tyvärr ha problem med motivationen![]()
Några nyheter om Gomi och hans fightande förresten?
Måste bara säga att jag är grymt imponerad av "The Spider" efter ufc 77. Svårt att smälta :lol:
Ja hans motivation dog väl ungefär samtdigt som Pride dog (RIP).Originally Posted by DeRoj
Jag vet faktiskt inte vad han har för sig just nu. inget nytt
Fattar inte att Fedor kan vara med i denna diskussionen fortfarande.
Annars får jag ställa mig i hyllningskören och säga Silva jag med.
Angående Fedor så är jag ett stort fan av honom, men han går inga matcher och då tycker jag det är orättvist mot de andra fightersen att ranka honom så högt.
Nu har jag rensat 2-3 troll-inlägg ifrån dej.Originally Posted by Moonalisa
du har gult kort.
lol. Att Silva dominerar en för tillfället väldigt tunn UFC MW division gör honom INTE till världens p4p bästa fighter.
Måste nog säga Silva av den enkla anledningen att Fedor inte har matchat på länge. När M-1 drar igång tar han nog över första platsen igen. Ta inget från Anderson dock han är ett monster som Dana sa![]()
"Violence needs a victim. It needs to have someone who does not want to participate. Something thats being forced upon them"
HUERTA!![]()
Huerta ? LOL ?Originally Posted by N.I.B.
Han har Tribaltatuering, så han kan icke vara p4p bästa
hahaha qftOriginally Posted by sluggo
huerta!! får min röst oxå =D
han måste bara bevisa det först =)
men de tror jag han görHuerta FTW!
jämför Huertas och silvas motstånd och tänk efter om silva egentligen inte är grymmast just nu...
"Violence needs a victim. It needs to have someone who does not want to participate. Something thats being forced upon them"
huerta är nya vera. äckliga 'coolguys' som ska komma in o bli halvt omotiverade superhypade fan favorites
Huerta?
Isf säger jag att JAG är världens bästa p4p just nu, måste bara få chansen att bevisa det först.
Silva, Rampage eller Fedor. Gomi visst men han fick stryk av Diaz. Ja, jag vet att det blev en NC men i mina ögon motiverar inte lite majja att man helt ska glömma förlusten i detta sammanhang.
Fedor har ju inte direkt heller bevisat speciellt mycket mot kvalificerat motstånd den senaste tiden.
Rampages vinster över Liddell och Henderson är inte dåliga men de räcker inte enligt mig för att slå Silva. Silva har inte bara vunnit över de bästa i UFC's MW utan krossat allt motstånd. Det gör att han enligt mig troligen är p4p bäst just nu!
Det finns ju inte så mycket argumentera om, han ÄR ju det!Originally Posted by Mighty
![]()
Silva är otroligt bra och visar inga tecken på osäkerhet. Måste dock säga att jag älskar Forrest Griffin, killen är ju bäst i mina ögon. Skönast attityd dessutom.
haha jeew :P men å andra sidan , allt handlar inte bara om att vinna, man måste va snygg när man vinner oxå! annars blir man som raggarn tim :PKilroy skrev:
Huerta är sexigast P4P, men inte bäst. Smile
Jag tycker det är hårt mellan Anderson Silva och GSP, får inte glömma GSP fin-fina utklassning av Josh Kosheck i sin senaste match. De enda dåliga matchen GSP har är mot Matt Serra, om det var en fluke eller inte återstår att se.
Welterweight är en mer talangfull division i UFC men GSP har förlorat en match, svårt o säga vem som är bäst p4p av de två. Jag valde ändå Anderson Silva men om GSP vinner sin nästa match mot en bra motståndare eller vinner storslaget mot en lättare motståndare så är han bäst p4p i mina ögon, igen.
Anderson Silva har en svaghet, brottningmomentet (som inte Franklin utnyttjade), kan inte se någon svaghet hos GSP.