Jag bor i ett litet ställe som heter smålandsstenar och brinner för mma.. Just nu åker ja 9 mil till träningen "skene".
Är det någon som vet om något Mma/bjj clubb i närheten?
Jag bor i ett litet ställe som heter smålandsstenar och brinner för mma.. Just nu åker ja 9 mil till träningen "skene".
Är det någon som vet om något Mma/bjj clubb i närheten?
Hej! Vet ej hur långt du har till följande orter men de har Mma. Växjö,Jönköping,Huskvarna,Nässjö finns säkert fler!
Hej! Vet ej hur långt du har till följande orter men de har Mma. Växjö,Jönköping,Huskvarna,Nässjö finns säkert fler!
Värnamo har ju Thaiboxning och sport ju jutsu. Ingen ren mma träning dock finns väl planer med att dra igång. Har för mig att smålandstenar inte ligger så jättelång bort.
tack för svaren.. Nää värnamo ligger 4 mil bort de hade inte varit så farligt att åka till. Men jönköping har ja 11mil till och växjö 10.5 mil. :P
Säg till om du hittar någon för jag har också letat med ljus och lykta, allt ligger en dryg timme bort, Halmstad, Jönköping, Borås. Får nöja mig med nybörjarkarate just nu, kanske boxning i Värnamo senare.
Var var också i Skene och provtränade, gillade träningen och klubben men en dryg timme enkel resa är för långt att ligga och köra.
Eventuellt skulle man kanske kunna övertala någon bra tränare att komma och hälsa på med jämna mellanrum, men då behöver man ju lokal, matta och utrustning.
/Mvh Kim (Bor i Gislaved, jobbar i Smålandsstenar)
Jag åker 2 ggr i veckan dit fast nu åker jag 1 gång dit och 1 gång till varberg. Visst är det drygt och åka men förr eller senare så kommer det upp ngt härvid. Kim lägg ett pm till mig med namn och efternamn och hur gammal du är. Kanske känner dig![]()
Tycker synd om dig som har så långt till träningen.. själv har man ca 10 min till träningen![]()
Hej!
Håller själv på att flytta hem till Värnamo. Har inte hållit på så mycket med mma men har tränat bjj i drygt 6 år.
Flyttar i sommar och kommer absolut fortsätta med grappling på ett eller annat sätt. Vore skitkul om det fanns intresserat folk i Värnamo.
/mvh Jakob
Det finns ju en JJ-klubb i Värnamo, hade det varit en BJJ/SW-klubb så hade jag nog kunnat tänka mig att åka dit, har 4 mil enkel resa från Gislaved :-/
Det hade varit skit kul om du hade orkat palla ner dig till smålandsstenar .. Skaffat lokal på 42kvm Vet inte så stor men finns plats för ett gött gäng .
Jag hade varit sugen på att testa träningarna i Smålandsstenar... Har ni startat något nu och så?
Kommer dra igång BJJ/SW i Värnamo på ena eller andra sättet beroende på vilket intresse det finns.
DizordA - Du skriver "att det finns planer" att dra igång mma i Värnamo. Är det från Thaiklubben, då? Vet du vilka som kör?
Värnamo jutsu klubb som även har thaiboxning som en del av klubben.
Finns en MMA tränare från Stockholm som flyttat ner pga av jobb som tränar lite då och då som var intresserad av att dra igång MMA träningar.
Några av Thaiboxarna åker även upp på helger och tränar i Jönköping på SBJJA.
Ofan ja kan lova dig att han kommer att få full grupp skit snabbt. Jag blir bla dom första iaf. Säg till om de drar igång på riktigt.!
Låter lovande
jag åkte runt på jakt efter en bil å ja råkade stöta på nico som är högt ställs på den klubben i vnmo å han sa att klubben alltd va öppen för förslag. Så att du får en egen grupp där blir inte så svårt.
Kommer att hända förr eller senare det är bara folk är lite lata tyvärr.
Någon chans på höstterminen?
Då var man framme i Småland. Hittade inte det hus jag letade efter så blev en lägenhet i Horda så länge
Kommer tränna BJJ/MMA i Växjö i sommar eftersom jag känner några där och det är samma organisation som den jag tillhör.
Ska åka upp till Värnamo också och kolla in klubben. Kanske är det ok med dom att jag kör några bjj/sw pass i sommar. Den som lever får se
Hur går det i Smålandsstena?
Fan har dom ens lägenheter i horda? Trodde det var typ 20 hus eller nåt. (Och alla har samma efternamn :lol: )
Det finns många i Värnamo som är intresserade av ren grappling istället för sport ju jutsu. Dock kan det vara lite svårt att få tid då lokalen delas av Jutsu kai, sport jutsu och thaiboxning + barnträningar. Men kom förbi det är alltid kul att träna med folk som man aldrig tränat med innan.
Det verkar även som det ska finnas en mma klubb i Vrigstad nu men dom verkar vara lite svåra att få tag på.
Joo de går bra i smålansstenar har en liten lokal på 40 kvm . Fick tag på mattor för hela lokalen för någon dag sedan så vi kör full rulle . Vi har kört i 2 månader just nu 2 ggr i veckan just nu är vi 5 pers .![]()
Har ni plats för en till? Har länge velat prova men det är så långt att åka!Originally Posted by Specijalac