Hej, detta är min första post, så ha nåd. har tidigare läst en hel del här på forumet, och tycker att det finns mycket bra kunskap här.
Min fråga gäller styrketräning där jag jusst nu har ett dilemma. vanligtvis har jag de senaste två åren kört allt från helkropp till 5 split med varierande resultat. Jag har under denna tid alltid tränat minst 2 upp till 6 gånger per vecka.
nu när jag kör kamsport måndag-fredag ser jag ingen möjlighet till att effektiv kunna träna mer än en gång på helgen där jag hade tänkt att köra en variation av SL 5x5, med fokus på funktionell styrka (http://stronglifts.com/stronglifts-5...ining-program/)
min plan är att på lördagen genomföra:
Benböj 5x5
Hantelpress 5x5
Stående rodd 5x5
marklyft 1x5
här kommer min fråga: tror ni att det finns en möjlighet till att bygga någon styrka med det upplägget eller blir ett styrkepass per vecka helt enkelt för lite?
Mvh



LinkBack URL
About LinkBacks
Reply With Quote
vad tror ni om upplägget med variationen av SLs 5x5?


