Welcome to the MMA & UFC Snack på MMAForum.se.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Bulk

  1. #1
    Contender
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    118

    Bulk

    Tjenare alla goa gubbs.
    Om några månader är de dags att bulka och bygga muskler.
    Jag undar:
    Kan man bygga även fast man inte går upp i fett. Man har ett kcal intag som är över de vanliga, men man kör cardio också så att man håller sig slim. Kan man få samma bra effekt som om man skulle lägga på sig lite fett samtidigt man bygger?

    Kanske lite konstigt skrivet, men ni förstår kanske vad jag menar :lol:

    Tack på förhand

  2. #2
    Moderator
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    7,333

    Re: BUlk

    Ja det kan du i teorin men i praktiken så är det i princip omöjligt att äta exakt mängd ned till minsta kalori för att inte lägga på dig ett uns fett. För maximal bulk och muskelbygg gäller massa bra mat, massa protein och stenhård träning. Ju mer du äter desto lättare blir det för kroppen att bygga.

    Men du behöver inte gris-bulka. Räkna ut kcalbehovet och lägg dig lite över istället för mycket över för att inte lägga på dig onödigt fett. Uträkningen finns i deff-guiden. lycka till
    "Violence needs a victim. It needs to have someone who does not want to participate. Something thats being forced upon them"

  3. #3
    Up and coming
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    84

    Re: BUlk

    Det är jätte svårt att bulka utan att lägga på sig fett.
    Enda skillnaden är att du inte behöver gris-bulka(äta bara skräpmat) utan snarare äta bra och ca +500 kcal om dagen.
    Det betyder att du kommer att gå upp ca 0,5 kg på två veckor, 1 kg i månaden,6 kg på ett halvt år.
    Om du tränar styrke och kampsport kommer du att fördela det på hela kroppen och det känns som att man har laggt på sig bara muskler.

  4. #4
    Hall of famer
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,137

    Re: BUlk

    Vad har du för mått, längd och vikt?


 

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Back to top

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32